Cornell Dubilier Electronics CMR08F243JODR
Mfr. Part # :
CMR08F243JODR
Description
CAP MICA 24000PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR08F243JODR PDF
Price is not available, please RFQ
CMR08F243JODR Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.024 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.051" (26.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.429" L x 0.319" W (36.30mm x 8.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.882" (22.40mm)