Cornell Dubilier Electronics CDV30FF103JO3F
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CDV30FF103JO3F
Description
CAP MICA 10000PF 5% 1KV RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CDV30FF103JO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CDV30FF103JO3F Tech Specifications
  • Series:CDV30
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10000 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:1 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.819" L x 0.421" W (20.80mm x 10.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.909" (23.10mm)