Cornell Dubilier Electronics CD16FD472JO3
Mfr. Part # :
CD16FD472JO3
Description
CAP MICA 4700PF 500V RAD
DataSheet
CD16FD472JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD16FD472JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4700 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.559" (14.20mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.492" L x 0.311" W (12.50mm x 7.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.559" (14.20mm)