Cornell Dubilier Electronics D101F122JO3
Mfr. Part # :
D101F122JO3
Description
CAP MICA 1200PF 5% 100V RADIAL
DataSheet
D101F122JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
D101F122JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1200 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:100 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.382" (9.70mm)