Cornell Dubilier Electronics CD15FA112JO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CD15FA112JO3
Description
CAP MICA 1100PF 5% 100V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD15FA112JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD15FA112JO3 Tech Specifications
  • Series:CD15
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1100 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:100 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.488" L x 0.240" W (12.40mm x 6.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.421" (10.70mm)