Cornell Dubilier Electronics CD10ED500GO3
Mfr. Part # :
CD10ED500GO3
Description
CAP MICA 50PF 2% 500V RADIAL
DataSheet
CD10ED500GO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD10ED500GO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:50 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.339" (8.60mm)