Cornell Dubilier Electronics CDV16FF122JO3F
Mfr. Part # :
CDV16FF122JO3F
Description
CAP MICA 1200PF 5% 1KV RADIAL
DataSheet
CDV16FF122JO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CDV16FF122JO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1200 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:1 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.461" L x 0.173" W (11.70mm x 4.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)