Cornell Dubilier Electronics CD18FD222JO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CD18FD222JO3
Description
CAP MICA 2200PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD18FD222JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD18FD222JO3 Tech Specifications
  • Series:CD18
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2200 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.669" L x 0.252" W (17.00mm x 6.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)