Cornell Dubilier Electronics CD30FD203FO3F
Mfr. Part # :
CD30FD203FO3F
Description
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD30FD203FO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD30FD203FO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.02 µF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.831" L x 0.449" W (21.10mm x 11.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.921" (23.40mm)