Cornell Dubilier Electronics CD30FD153JO3F
Mfr. Part # :
CD30FD153JO3F
Description
CAP MICA 0.015UF 5% 500V RADIAL
DataSheet
CD30FD153JO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD30FD153JO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.015 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.811" L x 0.390" W (20.60mm x 9.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.902" (22.90mm)