Cornell Dubilier Electronics CDV19FF152JO3
Mfr. Part # :
CDV19FF152JO3
Description
CAP MICA 1500PF 5% 1KV RADIAL
DataSheet
CDV19FF152JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CDV19FF152JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1500 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:1 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.681" L x 0.272" W (17.30mm x 6.90mm)