Cornell Dubilier Electronics CD42FA753FO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CD42FA753FO3
Description
CAP MICA 0.075UF 1% 100V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD42FA753FO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD42FA753FO3 Tech Specifications
  • Series:CD42
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.075 µF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:100 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.063" (27.00mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.909" (23.10mm)