Cornell Dubilier Electronics CD19FD362FO3F
Mfr. Part # :
CD19FD362FO3F
Description
CAP MICA 3600PF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD19FD362FO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD19FD362FO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:3600 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.559" (14.20mm)