Cornell Dubilier Electronics CD7FA122GO3
Mfr. Part # :
CD7FA122GO3
Description
CAP MICA 1200PF 2% 100V RADIAL
DataSheet
CD7FA122GO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD7FA122GO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1200 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:100 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.173" (4.40mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.319" L x 0.154" W (8.10mm x 3.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.299" (7.60mm)