Cornell Dubilier Electronics 27110B103JO0
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
27110B103JO0
Description
CAP MICA 10000PF 5% 1KV BOX
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
27110B103JO0 PDF
Price is not available, please RFQ
27110B103JO0 Tech Specifications
  • Series:271
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10000 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:1 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Requires Holder
  • Package / Case:Rectangular Box
  • Lead Spacing:-
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.187" L x 0.937" W (30.15mm x 23.80mm)
  • Height - Seated (Max):1.187" (30.15mm)