Cornell Dubilier Electronics CD18FD502JO3
Mfr. Part # :
CD18FD502JO3
Description
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL
DataSheet
CD18FD502JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD18FD502JO3 Tech Specifications
  • Series:CD18
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:5000 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.709" L x 0.370" W (18.00mm x 9.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)