Cornell Dubilier Electronics CM05FD221GO3
Mfr. Part # :
CM05FD221GO3
Description
CAP MICA 500V
DataSheet
CM05FD221GO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CM05FD221GO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:220 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.382" (9.70mm)