Cornell Dubilier Electronics CD30FD362FO3
Mfr. Part # :
CD30FD362FO3
Description
CAP MICA 3600PF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD30FD362FO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD30FD362FO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:3600 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.772" L x 0.260" W (19.60mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.858" (21.80mm)