Cornell Dubilier Electronics CMR05C2R0DODM
Mfr. Part # :
CMR05C2R0DODM
Description
CAP MICA 2PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR05C2R0DODM PDF
Price is not available, please RFQ
CMR05C2R0DODM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2 pF
  • Tolerance:±0.5pF
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.224" (5.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)