Cornell Dubilier Electronics CD10FD151FO3
Mfr. Part # :
CD10FD151FO3
Description
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD10FD151FO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD10FD151FO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:150 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.382" L x 0.209" W (9.70mm x 5.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)