Cornell Dubilier Electronics CMR05F271JODP
Mfr. Part # :
CMR05F271JODP
Description
CAP MICA 270PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR05F271JODP PDF
Price is not available, please RFQ
CMR05F271JODP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:270 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.224" (5.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.390" (9.90mm)