Cornell Dubilier Electronics CD19FD242FO3
Mfr. Part # :
CD19FD242FO3
Description
CAP MICA 2400PF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD19FD242FO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD19FD242FO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2400 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)