Cornell Dubilier Electronics CMR08F683FOCR
Mfr. Part # :
CMR08F683FOCR
Description
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL
DataSheet
CMR08F683FOCR PDF
Price is not available, please RFQ
CMR08F683FOCR Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.068 µF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:300 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.051" (26.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.917" (23.30mm)