Cornell Dubilier Electronics CD16FD471JO3
Mfr. Part # :
CD16FD471JO3
Description
CAP MICA 470PF 5% 500V RADIAL
DataSheet
CD16FD471JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD16FD471JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:470 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.234" (5.94mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.469" (11.90mm)