Cornell Dubilier Electronics CMR07F822GODR
Mfr. Part # :
CMR07F822GODR
Description
CAP MICA 8200 500V RADIAL
DataSheet
CMR07F822GODR PDF
Price is not available, please RFQ
CMR07F822GODR Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:8200 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.425" (10.80mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.791" L x 0.319" W (20.10mm x 8.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.882" (22.40mm)