Paktron 106K100RA6-FA
Manufacturer :
Paktron
Mfr. Part # :
106K100RA6-FA
Description
CAPACITOR MLP 10UF 100V RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
106K100RA6-FA PDF
Price is not available, please RFQ
106K100RA6-FA Tech Specifications
  • Series:Angstor®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage Rating - AC:80V
  • Voltage Rating - DC:100V
  • Dielectric Material:Polyester, Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):5 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Size / Dimension:0.650" L x 0.260" W (16.50mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.461" (11.70mm)
  • Termination:PC Pins
  • Lead Spacing:0.591" (15.00mm)