Electronic Concepts Inc. 5MPA2107J
Mfr. Part # :
5MPA2107J
Description
100UF/5%/530VAC
DataSheet
5MPA2107J PDF
Price is not available, please RFQ
5MPA2107J Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:100 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage Rating - AC:530V
  • Voltage Rating - DC:-
  • Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):1.9 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension:3.201" Dia (81.30mm)
  • Height - Seated (Max):5.374" (136.50mm)