Electronic Concepts Inc. 5PT46J104J
Manufacturer :
Electronic Concepts Inc.
Mfr. Part # :
5PT46J104J
Description
.10UF/5%/400VDC
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
5PT46J104J PDF
Price is not available, please RFQ
5PT46J104J Tech Specifications
  • Series:5PT
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.1 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage Rating - AC:230V
  • Voltage Rating - DC:400V
  • Dielectric Material:Polypropylene (PP)
  • ESR (Equivalent Series Resistance):2 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial - 4 Leads
  • Size / Dimension:0.645" L x 0.500" W (16.38mm x 12.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.730" (18.54mm)
  • Termination:PC Pins
  • Lead Spacing:0.200" (5.08mm)