Electronic Concepts Inc. 5MPA2475E
Mfr. Part # :
5MPA2475E
Description
4.7UF/3%/530VAC
DataSheet
5MPA2475E PDF
Price is not available, please RFQ
5MPA2475E Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4.7 µF
  • Tolerance:±3%
  • Voltage Rating - AC:530V
  • Voltage Rating - DC:-
  • Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):1.2 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension:1.701" Dia (43.20mm)
  • Height - Seated (Max):1.874" (47.60mm)