Electronic Concepts Inc. 5MPA2506E
Manufacturer :
Electronic Concepts Inc.
Mfr. Part # :
5MPA2506E
Description
50UF/3%/530VAC
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
5MPA2506E PDF
Price is not available, please RFQ
5MPA2506E Tech Specifications
  • Series:5MPA
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:50 µF
  • Tolerance:±3%
  • Voltage Rating - AC:530V
  • Voltage Rating - DC:-
  • Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):1.5 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension:3.201" Dia (81.30mm)
  • Height - Seated (Max):3.252" (82.60mm)