Electronic Concepts Inc. 5PT46M153K
Mfr. Part # :
5PT46M153K
Description
.015UF/10%/1500VDC
DataSheet
5PT46M153K PDF
Price is not available, please RFQ
5PT46M153K Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.015 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage Rating - AC:460V
  • Voltage Rating - DC:1500V (1.5kV)
  • Dielectric Material:Polypropylene (PP)
  • ESR (Equivalent Series Resistance):11 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial - 4 Leads
  • Size / Dimension:1.250" L x 0.500" W (31.75mm x 12.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.730" (18.54mm)
  • Termination:PC Pins
  • Lead Spacing:0.200" (5.08mm)