Electronic Concepts Inc. 5MPA1107J
Manufacturer :
Electronic Concepts Inc.
Mfr. Part # :
5MPA1107J
Description
100UF/5%/300VAC
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
5MPA1107J PDF
Price is not available, please RFQ
5MPA1107J Tech Specifications
  • Series:5MPA
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:100 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage Rating - AC:300V
  • Voltage Rating - DC:-
  • Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):2 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
  • Height - Seated (Max):2.374" (60.30mm)