Paktron 405K100CB4G
Manufacturer :
Paktron
Mfr. Part # :
405K100CB4G
Description
MLP CAPACITOR 4UF 100V SMD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
405K100CB4G PDF
Price is not available, please RFQ
405K100CB4G Tech Specifications
  • Series:Capstick®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage Rating - AC:80V
  • Voltage Rating - DC:100V
  • Dielectric Material:Polyester, Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):7 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:6-SMD, Gull Wing
  • Size / Dimension:0.449" L x 0.500" W (11.40mm x 12.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.248" (6.30mm)
  • Termination:Gull Wing
  • Lead Spacing:0.394" (10.00mm)