Paktron 474K400RA6-FA
Manufacturer :
Paktron
Mfr. Part # :
474K400RA6-FA
Description
CAPACITOR MLP .47UF 400V RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
474K400RA6-FA PDF
Price is not available, please RFQ
474K400RA6-FA Tech Specifications
  • Series:Angstor®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.47 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage Rating - AC:250V
  • Voltage Rating - DC:400V
  • Dielectric Material:Polyester, Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):12 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Size / Dimension:0.650" L x 0.291" W (16.50mm x 7.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.437" (11.10mm)
  • Termination:PC Pins
  • Lead Spacing:0.591" (15.00mm)