Paktron 474K250RA4-FA
Manufacturer :
Paktron
Mfr. Part # :
474K250RA4-FA
Description
CAPACITOR MLP .47UF 250V RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
474K250RA4-FA PDF
Price is not available, please RFQ
474K250RA4-FA Tech Specifications
  • Series:Angstor®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.47 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage Rating - AC:160V
  • Voltage Rating - DC:250V
  • Dielectric Material:Polyester, Metallized
  • ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Size / Dimension:0.449" L x 0.210" W (11.40mm x 5.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
  • Termination:PC Pins
  • Lead Spacing:0.394" (10.00mm)