Holy Stone Enterprise C1206X102K102TX
Mfr. Part # :
C1206X102K102TX
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206
DataSheet
C1206X102K102TX PDF
Price is not available, please RFQ
C1206X102K102TX Tech Specifications
  • Series:HVC
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1000 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:1000V (1kV)
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:Soft Termination, High Voltage
  • Ratings:-
  • Applications:SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.057" (1.45mm)