KYOCERA Corporation CM105X6S106M06AT
Manufacturer :
KYOCERA Corporation
Mfr. Part # :
CM105X6S106M06AT
Description
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CM105X6S106M06AT PDF
Price is not available, please RFQ
CM105X6S106M06AT Tech Specifications
  • Series:CM
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:6.3V
  • Temperature Coefficient:X6S
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.035" (0.90mm)