Frontier Electronics 0402G500X151KCT
Mfr. Part # :
0402G500X151KCT
Description
CAP CER 150PF 50V X7R 0402
DataSheet
0402G500X151KCT PDF
Price is not available, please RFQ
0402G500X151KCT Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:150 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:50V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.022" (0.55mm)