NOVACAP 0402BW105K160NGT
Mfr. Part # :
0402BW105K160NGT
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
DataSheet
0402BW105K160NGT PDF
Price is not available, please RFQ
0402BW105K160NGT Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Features:Gold Flash Termination
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.024" (0.61mm)