NOVACAP 0603BW225K160NGT
Mfr. Part # :
0603BW225K160NGT
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
DataSheet
0603BW225K160NGT PDF
Price is not available, please RFQ
0603BW225K160NGT Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2.2 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Features:Gold Flash Termination
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.035" (0.89mm)