NOVACAP 1210D391J501KHT
Manufacturer :
NOVACAP
Mfr. Part # :
1210D391J501KHT
Description
CAP CER 390PF 500V C0G/NP0 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1210D391J501KHT PDF
Price is not available, please RFQ
1210D391J501KHT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:390 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500V
  • Temperature Coefficient:C0G, NP0
  • Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Features:High Temperature
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:1210 (3225 Metric)
  • Size / Dimension:0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.065" (1.65mm)