NOVACAP 2520B102K502NT
Manufacturer :
NOVACAP
Mfr. Part # :
2520B102K502NT
Description
CAP CER 1000PF 5KV X7R 2520
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
2520B102K502NT PDF
Price is not available, please RFQ
2520B102K502NT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1000 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:5000V (5kV)
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:2520 (6450 Metric)
  • Size / Dimension:0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.180" (4.57mm)