Frontier Electronics 1206G100W106KCE
Manufacturer :
Frontier Electronics
Mfr. Part # :
1206G100W106KCE
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1206G100W106KCE PDF
Price is not available, please RFQ
1206G100W106KCE Tech Specifications
  • Series:G
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:10V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.035" (0.90mm)