NOVACAP 1210B102K202NT
Manufacturer :
NOVACAP
Mfr. Part # :
1210B102K202NT
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1210B102K202NT PDF
Price is not available, please RFQ
1210B102K202NT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1000 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:2000V (2kV)
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:1210 (3225 Metric)
  • Size / Dimension:0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.065" (1.65mm)