NOVACAP 1206B122K152NT
Manufacturer :
NOVACAP
Mfr. Part # :
1206B122K152NT
Description
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1206B122K152NT PDF
Price is not available, please RFQ
1206B122K152NT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1200 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:1500V (1.5kV)
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension:0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.064" (1.63mm)