NOVACAP 0603BB105K160YT
Mfr. Part # :
0603BB105K160YT
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
DataSheet
0603BB105K160YT PDF
Price is not available, please RFQ
0603BB105K160YT Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:-
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.035" (0.89mm)