NOVACAP 0201BB102K500NGT
Manufacturer :
NOVACAP
Mfr. Part # :
0201BB102K500NGT
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0201
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0201BB102K500NGT PDF
Price is not available, please RFQ
0201BB102K500NGT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1000 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:50V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:Gold Flash Termination
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0201 (0603 Metric)
  • Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.013" (0.33mm)