Frontier Electronics 0402H500N5R6BCT
Manufacturer :
Frontier Electronics
Mfr. Part # :
0402H500N5R6BCT
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0402H500N5R6BCT PDF
Price is not available, please RFQ
0402H500N5R6BCT Tech Specifications
  • Series:H
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:5.6 pF
  • Tolerance:±0.1pF
  • Voltage - Rated:50V
  • Temperature Coefficient:C0G, NP0
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Ratings:-
  • Applications:RF, Microwave, High Frequency
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.022" (0.55mm)