Elco (AVX) 06035D105MAT2A
Mfr. Part # :
06035D105MAT2A
Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0603
DataSheet
06035D105MAT2A PDF
Price is not available, please RFQ
06035D105MAT2A Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:50V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.035" (0.90mm)