TAIYO YUDEN EMJ212CB7225MGHT
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Mfr. Part # :
EMJ212CB7225MGHT
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
EMJ212CB7225MGHT PDF
Price is not available, please RFQ
EMJ212CB7225MGHT Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2.2 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:Soft Termination
  • Ratings:AEC-Q200
  • Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.059" (1.50mm)